kizilay_banner_728X090

Hakkımda..

Hakkımdaki hikayeler, masallar
Bu haber 2015-03-09 09:05:28 eklenmiş ve 1898 kez görüntülenmiştir.
Reklam Alanı

Prof. Dr. Murat ALPER Kayseri/İncesu/Kızılören'li ve 1970 Istanbul doğumlu olan Alper, İstanbul Ressam Şevket Dağ İlkokulu ve İstanbul Esenler İbrahim Turhan Lisesini bitirerek 1992 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1992-1994 yılları arasında Kastamonu Küre Sağlık Merkezi’nde çalıştı.

1998 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Tıbbi Patoloji Uzmanlığı’nı aldı.

1998-2005 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2005 yılında doçent, 2011 yılında da Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesinde Profesör oldu. 1998-2017 yılları arasında Eğitim Koordinatörlüğü, Bilgi İşlem, Kalite, Bilimsel Araştırma Komisyonu, Etik Kurul gibi değişik alanlarda görev yaptı. 2005-2017 yılları arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Patoloji Kliniği Eğitim Sorumluluğu, kurucusu olduğu Eğitim Koordinatörlüğü, Başhekim Yardımcılığı, Başhekim ve Hastane Yöneticiliği görevinde bulundu.

Ankara Patoloji Derneği Başkanlığı yaptı ve bu dönemde yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte Patoloji Kış Okulu uygulamasını başlattı. 23. Ulusal Patoloji Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanlığı ve Patoloji Dernekleri Federasyonunda çeşitli görevlerde bulundu.

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nde 8 Kasım  2017'de Genel Müdür Yardımcısı, 15 Mart - 17 Ekim 2018 tarihleri arasında Genel Müdür olarak görevlendirildi. Bu dönemde hastanelerin yönetim standartlarını belirleyen ve başhekim, müdür ve Sağlık bakım müdürlerine hedefler gösterip idarede proaktifligi öne çıkaran  Sağlık Bakanlığı Kamu Hastanelerinde Verimlilik Rehberini hazırladı  ve Mesut Dolanbayla birlikte sağlık, insan gücü, cihaz, ilaç, sarf, ve finans verilerini Türkiye geneli, il, hastane ve branş düzeyinde analiz sitesi olan verimlilik.saglik.gov.tr  yi kurdu.  Acil Servis işleyişine çözüm önerileri oldu ve yoğun bakım-palyatif bakım ve evde sağlık işbirliğine odaklandı. Şehir Hastanelerinde branşlaşma, cihaz, sözleşme sorunları  ve işletme konusunda bakış açısını değiştiren bir yaklaşımı tercih etti.  MKYS, ÇKYS, TSIM, TDMS ve MHRS 'deki bazı balon ve tiyatroları ifade etti ve düzeltici önerilerini sundu. Bu konulardaki kayıt ve veri doğruluğunu artırma çalışmalarında örneğin kamuya ait 1.020.000 tıbbi cihazın doğru tanımlanma oranını %54'ten %99'a, zimmet oranlarını %30  'dan % 92 ' ye çıkardı. Planlamada iş gücü analizi, ülke, il ve hastane bazında tıbbi cihaz verimliliği, atıl cihazlar, Ilaç ve sarf verimli kullanımı, miadı yaklaşan ve hareketsiz ilaç ve sarflar, tetkik ve randevu sürelerinin kayıt içine alınması ve yönetilmesi, önemli bir sorun olan il dışı sevk nedenleri ve başarılı mesai arkadaşlarımıza en azından teşekkür edilmesi gibi çok  basit ve ilgi çekmeyen konularla ilgilendi.  Tabiki yetişemediği ve anlamadığı onlarca konu da vardı.

Kitap çalışmaları dışında, 115’i yurtdışı olmak üzere çok sayıda bilimsel yayınları vardır. Bu yayınların Google Scholar H index’i 22, i10 indexi 49, Researchgate Skoru:36,20 dir ve 130' u textbook kitaplarda olmak üzere 1.840 atıf yapılmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

ETİKETLER : murat alper dr. murat alper doktor murat alper prof.dr.murat alper murat alper kamu hastaneleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GENEL haberleri
Arşiv Arama
- -