kizilay_banner_728X090

Hakkımda..

Hakkımdaki hikayeler, masallar
Bu haber 2015-03-09 09:05:28 eklenmiş ve 2441 kez görüntülenmiştir.
Reklam Alanı

Prof. Dr. Murat ALPER 

Kayseri/İncesu/Kızılören'li ve 1970 Istanbul doğumlu olan Alper, İstanbul Ressam Şevket Dağ İlkokulu ve İstanbul Esenler İbrahim Turhan Lisesini bitirdi. 1992 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

1992-1994 yılları arasında Kastamonu Küre Sağlık Merkezi’nde Başhekim ve Sağlık Grup Başkanı olarak çalıştı. 1998 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Tıbbi Patoloji Uzmanı oldu. 1998-2005 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2005 yılında doçent, 2011 yılında da Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesinde Profesör oldu. 1998-2017 yılları arasında Eğitim Koordinatörlüğü, Bilgi İşlem, Kalite, Bilimsel Araştırma Komisyonu, Etik Kurul gibi değişik alanlarda görev yaptı. 2005-2017 yılları arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Patoloji Kliniği Eğitim Sorumluluğu, kurucusu olduğu Eğitim Koordinatörlüğü, Başhekim Yardımcılığı, Başhekim ve Hastane Yöneticiliği görevinde bulundu. Yüzlerce kişiyi doçentliğe teşvik etti. Ankara Patoloji Derneği Başkanlığı yaptı ve bu dönemde yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte “Patoloji Kış Okulu” uygulamasını başlattı. 23. Ulusal Patoloji Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanlığı yaptı ve Patoloji Dernekleri Federasyonunda çeşitli görevlerde bulundu.

T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nde 8 Kasım 2017'de Genel Müdür Yardımcısı, 15 Mart - 17 Ekim 2018 tarihleri arasında Genel Müdür olarak çalıştı. Bu dönemde innovasyon, mega proje vs tiyatroları yerine basit konularla ilgilenmeyi tercih etti. Hastanelerin asgari yönetim standartlarını belirleyen ve başhekim, idari-mali müdür ve sağlık bakım müdürlerine hedefler gösterip idarede proaktifliği öne çıkaran Sağlık Bakanlığı Kamu Hastanelerinde “Verimlilik Rehberi”ni hazırladı ve Mesut Dolanbayla birlikte Türkiye geneli, il, hastane ve branş düzeyinde sağlık, insan gücü, cihaz, ilaç, sarf ve finans verilerini analiz sitesi olan verimlilik.saglik.gov.tr yi kurdu, bu konulardaki kayıt dışılık ve israfın boyutunu ortaya koyarak "tasarruf ve verimlilik " konusuna odaklandı.

Acil Servis sorunlarının çözümünde merkezden yapılacak acil servis tanımını da içeren bazı düzenlemeler yanı sıra her hastanenin farklı dinamiği ve sorunları olduğu ve genellemeler yerine hastane ve il bazlı bazı önemli parametrelere odaklanılması ile düzelebileceğine yönelik önerileri oldu. 

Yoğun bakım, palyatif bakım ve evde sağlık işbirliği ve diğer önerilerle yoğun bakım sorununa odaklandı.

Şehir Hastanelerinde branşlaşma, tıbbi cihaz, sözleşme, ayniyat ve işletme konusunda farklı bir yaklaşımı tercih etti. 

MKYS, ÇKYS, TSIM, TDMS, KDS, USS, SİNA ve MHRS 'de en basit konularda gerekli bir çok verinin sağlanmasının mümkün olmadığını ifade etti, bu programlarda kendi gözlemlerine dayalı programsal ve/veya pratik olarak fazla bir işe yaramayan tarz ve içerikten kaynaklanan hatta bazılarında tiyatro kavramının bile yetersiz kaldığı büyük sorunları gördü ve düzeltici önerilerini sundu. Örneğin MKYS'de kamuya ait 1.025.000 tıbbi cihazın aslında doğru şekilde kayıt altında olmadığını gösterdi, doğru tanımlanma oranını %54'ten %98'e zimmet oranlarını %30 'dan % 93' e çıkardı. Verimlilik ve israfı önleme amaçlı tıbbi cihaz verimlilik analizleri, on binlerceye varan atıl cihazlar, iki yılını doldurmadan hek'e ayrılan binlerce tıbbi cihaz, on yıllardır hek işlemi yapılmayan iller ve hastaneler, ilaç ve özellikle tıbbi sarf malzeme alım ve kullanımındaki , miadı yaklaşan ilaç ve sarf malzemeler ile alındığı halde hiç kullanılmayan veya çok az kullanılan cihaz, ilaç ve sarflar konusundaki tiyatroları görülür yaptı. Firma desteği alanların kamuya açık ilanını savundu.

Ülke, il ve hastane bazında: İnsangücü dağılımı ve tıbbi cihaz dağılımını planlamada veri ve analizleri öne çıkarmaya çalıştı.

Tetkik ve randevu sürelerinin ülke, il ve hastane bazında ne kadar olduğunun bilinmediği, kayıt içine alınması ve yönetilmesinin çok önemli olduğunu aynı şekilde önemli bir sorun olan il dışı sevk nedenlerinin analizinin insan gücü planlaması, tayin politikası, cihaz planlaması ve il dışı sevklerin azaltılmasında önemli olduğunu vurguladı.

Toplum ruh sağlığı merkezleri, gebe okulları, diyabet okulları, işaret dili eğitimi, özellikli sağlık hizmetlerinin güçlenmesi, KİM, ÇİM, anne dostu ve bebek dostu hastane,verilerin doğruluk oranının artması, websitesi ve sosyal medyanın aktif ve doğru kullanımı, idarecilerin hastane içi tüm çalışanlarla düzenli toplantılar yapması ve atandıkları kurumu babalarının çiftliği gibi yönetmemeleri gerektiği ve başarılı mesai arkadaşlarımıza en azından teşekkür edilmesi gibi çok basit ve ilgi çekmeyen konularla ilgilendi.

Şu an Sağlık Bakanlığı kadrosunda Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniğinde Eğitim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.
Patoloji Dernekleri Federasyonu En İyi Araştırma Makalesi Ödülü aldı. Kitap çalışmaları dışında, 115’i yurtdışı olmak üzere çok sayıda bilimsel yayınları vardır. Bu yayınların Google Scholar H index’i 22, i10 indexi 49, Researchgate Skoru:36,20 dir ve 110' u textbook kitaplarda olmak üzere 1.855 atıf yapılmıştır. 

Evli ve üç çocuk babasıdır.

ETİKETLER : murat alper dr. murat alper doktor murat alper prof.dr.murat alper murat alper özgeçmiş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer HAKKIMDA haberleri
Arşiv Arama
- -